ČESKÝ SKAUTING

JUNÁK – ČESKÝ SKAUT, z. s.

Skauting oficiálně vzniknul na našem území v roce 1912, kdy jej založil prof. Antonín Benjamin Svojsík. Od té doby se píše historie naší organizace, která nese název Junák – český skaut z. s.

Junák má v současnosti více než šedesát tisíc aktivních členů. Je organizován v rámci skautských krajů, okresů a středisek. 1. oddíl Veřovice patří pod středisko Pagoda Nový Jičín. Každé skautské středisko se skládá z několika oddílů a každý oddíl je složen z několika družin.

Činnost naší organizace probíhá v několika věkových kategoriích:

• Benjamínci (děti předškolního věku)
  • Světlušky a vlčata (6 – 11 let)
  • Skautky a skauti (11 – 15 let)
  • Rangers a roveři (dospívající mladí lidé)
  • Dospělí (z nichž někteří jsou vedoucími a někteří jsou organizováni v rámci skautských klubů)

Znakem českého skautingu je lilie (univerzální skautský symbol, který nám připomíná cestu vpřed a zároveň je připomínkou rytířských ideálů, na něž skauti navazují), která je ozdobena trojlístkem (symbolem skautek a připomínkou tří základních principů skautingu). Uprostřed lilie je hlava chodského psa (která nám připomíná, že i my jsme povinni bránit svět před zlem tím, že budeme usilovat o dobro).