VÝCHOVNÝ SYSTÉM

VÝCHOVNÝ SYSTÉM

Skauting má prověřenou, více než stoletou, zkušenost v oblasti výchovy dětí a mládeže. Nejenže má vysoké cíle, ale má také propracovanou metodu, jak k těmto velkým cílům vést. Ve zkratce lze mluvit o osmi bodech skautské výchovné metody, kterou bychom vám nyní rádi představili.

Cílem skautingu je především „podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě.“ (Stanovy spolku Junák – Český skaut)

SLIB A ZÁKON

Skauting vede k životnímu hledání a stále hlubšímu objevování nejvyšší Pravdy a Lásky, k zodpovědnosti za svůj život i spoluzodpovědnosti za život světa, a také k zodpovědnému občanství a službě bližním. Skautský slib je veřejným přihlášením se ke skautským hodnotám a zároveň prostředkem, kterým jsou skauti formováni. Skautský zákon, jež se skládá z deseti jednoduchých bodů, dává návod pro hledání dobra v každodenním životě.

učení se zkušností

Skautská pedagogika cílí na praktičnost. To, co se člověk ve skautském hnutí naučí není jen teoretickým poznatkem, ale především osobní zkušeností. Učení se zkušeností se projevuje ve všech oblastech, které skauting rozvíjí (od praktického nácviku různých dovedností, přes praktické řešení problémů, až k aktivnímu úsilí o dobro v oblasti morální).

SYMBOLICKÝ RÁMEC

Důležité postoje, znalosti a dovednosti se skauting učí předávat tak, aby jej děti snadněji přijaly – jinými slovy, aby je bavily. Proto využívá různých příběhů, symbolů, vzorů i her, které mohou děti snadno oslovit. Ačkoli je program plný her a zábavy, přesto směřuje k vyšším cílům, které jsme již představili výše.

Skautská družina

Jednou z velkých předností skautingu je družinový systém. Právě v družině se člověk učí týmové spolupráciohleduplnosti vůči druhým i navazování kamarádských vztahů. Družina je také vhodným místem pro objevení svých silných stránek, které se člověk učí propojit se schopnostmi druhých lidí. Skautská družina je místem přátelství. Všichni skauti a skautky se k sobě navzájem chovají jako k bratrům a sestrám.

příroda

Příroda je pro skauty skvělým místem pro učení se a formaci člověka. Skauti se učí přírodu poznávat a také ji chránit. Přirozeně jim nabízí prostředí pro nácvik určitých schopností a dovedností, a má svou roli i jako zdroj citového a duchovního rozvoje.

program osobního růstu

Skautská formace probíhá v rámci probíhá v rámci různých výchovných kategorií. Vždy je cílem rozvoj komplexní (tedy duchovní, mravní, intelektuální, sociální i tělesný). Ani přesto však není opomenuta důležitost jednotlivce (a jeho potřeb), který ve skautském hnutí může objevit své silné stránky, dále je rozvíjet, a také umět zacházet se svými nedostatky. Skautská formace vede od výchovy k sebevýchově.

dospělí průvodci

Skautské hnutí není jen záležitostí dětí a mládeže. Je to celoživotní cesta, jejíž začátek je ve skautském oddíle. Dospělí lidé jsou také členy skautské organizace (ať už jako vedoucí, nebo členové skautských klubů). Ve výchově plní roli průvodce, pomocníka, člověka, který dětem a mládeži nabízí podporu a povzbuzení. Skautští vedoucí jsou na tuto roli pečlivě připravováni na skautských kurzech a školách. Aby se někdo mohl stát skautským vedoucím, musí projít skautským vzdělávacím systémem, který deklaruje kompetentnost k tomuto poslání. Skautský vedoucí musí na kurzu či škole prokázat znalosti a dovednosti např. v oborech pedagogika, psychologie, metodika skautské výchovy, právo, bezpečnost, zdravověda, myšlenkových základech skautingu apod.

zapojení do společnosti

Skauting není izolovaným hnutím. Žijeme ve světě a chceme být světu prospěšní. Víme, že každý jednotlivec je zodpovědný za své okolí, za místo, kde bydlí, ale také za zvládnutí výzev, kterým čelí stát i svět. Každý z nás k tomu může přispět svým dílem. Víme také, že ideálu „o trošku lepšího světa“ se nám podaří dosahovat ve spolupráci se všemi lidmi dobré vůle. Skauti a skautky se ve vztahu ke společnosti snaží být aktivními, prospěšnými a zodpovědnými, a to ve spolupráci s dalšími lidmi, i mimo skautské hnutí.